Hedef Ülke Türkiye

Hedef Ülke Türkiye

Yazar
HAKANTÜRK
Yayınevi
Akademi TV. Programcılık

ISBN
9799758208196
Kitap Dili
Türkçe
Basım Tarihi
Nisan 2003
Sayfa sayısı
232 sayfa
Boyutlar
14.0x21.0 cm

Avrupa 2. Dünya Savaşı'ndan yıkıntı halinde çıkmıştı. Yeniden imarı, gıda ve tarımsal ihtiyaçları için yapılacak çok büyük harcamalara ait ödemelerin güçlükleri nedeniyle, paralarının satın alma değerlerini yüksek tutmak zorundaydılar. Dünya liderliğine soyunan Amerika kendisine düşecek aşırı yükün hafiflemesi için; savaşa girmeyen, potansiyel kaynaklara sahip ve gelişme çabası içindeki Türkiye'ye şöyle diyordu: "Avrupa tarımsal ürünlere ve ham maddeye ihtiyaç duymaktadır: Size yapacağımız yardımlar, vereceğimiz krediler karşılığında, tarımsal üretiminizi ve ihracatınızı arttırabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle paranızın değerini dolar karşısında düşürmeniz gerekir. Böylece batılılar kendi paralarının değerini koruyacaklardır. Türkiye ise dış dünyaya açılacağını, kalkınacağını, Sovyetler ve Komunizm tehdidine karşı korunacağını düşünerek sevinmekteydi. ABD bu çağrının ardından bir de tehdit savurmaktadır.: "Sanayileşme, demir yolları yapımı v.b işlere sakın karışmayın. Bunları beceremezsiniz, ihtiyacınız olanları bizden veya fabrikalarını yeniden kuracak olan Avrupa'dan satın alabilirsiniz."
Ardından acilen Avrupa Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı kurulmuş, Türkiye bir dizi uluslararası üyeliklere imza atmıştı. 1960 sonrasından en verimli insan gücü de transfer edilerek, Batı Avrupa'nın kalkınması en az zararla gerçekleştirilmiştir. Türkiye ise kendisine vaad edilenlerin bir çoğu yerine getirilmediği için beklentileri gerçekleşememiştir.
Türkiye'nin Avrupa Birliği aday adaylığı ve uyum kriterleri, 1839 yılı Tanzimat ve 1856 yılı Islahat Fermanı'nın 2000'e, Gümrük Birliği ise 1838 Serbest Ticaret Anlaşması ve 1946'nın 1995'e ulaşan örneklerdir. Türkiye'nin ABD ve AB'ye ihtiyacı olduğu kadar, onlarında Türkiye ve yakın bölgesinden türlü ihtiyaç ve çıkarları var. Onların Türkiye'ye karşı politikaları net ve açık: "En ucuz, en uydulaştırılmış ve bütün bunlardan önemlisi en uslandırılmış" bir Türkiye istemektedirler.

Taksit Seçenekleri

30 TL
50 TL
75 TL
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit