» Edebiyat » Şiir » Araştırma-İnceleme-Referans
Aşık İlhami

Aşık İlhami
Posuslu Nuri Baba

Yazar
Necmettin Tozlu
Mürsel Ağaç
Necdet Tozlu
Yayınevi
Akıl Fikir Yayınları

ISBN
9786059790482
Basım Tarihi
Mayıs 2016
Sayfa sayısı
216 sayfa
Boyutlar
13.50 x 19.50 cm

Uzun ve feyizli bir ömrün tam 65 yılını söylemekle geçiren, ama sürekli gadre uğrayan, hakkı yenilen, ülke çapınca tamim edilmeyen, yöremizin değil memleketimizin de başta gelen âşıklarından, Aşık İlhami'yi (Nuri Baba) anlatmak bir bakıma aşkı anlatmaktır.


Yıllarca talan edilmiş, hiçbir deyişi, söyleyişi kayda geçmemiş olan Âşık İlhami ile ilgilenenler bile bu büyük değerin zapt ve tanıtımını yapmamışlar ve herkes kaçırabildiği kadarını kaçırmış. Yağmalanan bir hazine...


Ama bu büyük değerin kaybolup gitmesine gönülleri razı gelmeyen Necmettin Tozlu ve Necmi Tozlu, o zamanlar hayatta olan Aşık İlhami'ye ve bazı yakınlarına müracaat ederek Aşık İlhami'nin eserlerini yoğun uğraşlarla derleyip 1995 yılında Van ilinde kitap haline gelmesini sağlıyorlar.


Akıl Fikir Yayınları'nca yapılan bu ikinci baskıya, konu bağlamında üç yazı daha ilave edilmiştir. Eser yeni haliyle 1995 senesinde yapılmış olan ilk baskı nüshasından muhteva ve münderecat olarak epeyce farklıdır. Mezkûr yazılar, hem aynı coğrafi bölgenin mensubu, hem de âşık edebiyatına ilgisini yakinen bildiğimiz Mürsel Ağaç'a aittir.

Taksit Seçenekleri

30 TL
50 TL
75 TL
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit