» Edebiyat » Tarihsel Romanlar
Akka

Akka
Cezzar Ahmed Paşa Napolyon'a Karşı

Yazar
İhsan Ağır
Yayınevi
Arı Sanat Yayınevi

ISBN
3990000057071
Basım Tarihi
Ağustos 2017
Sayfa sayısı
224 sayfa
Boyutlar
13.50 x 21.00 cm

1798 yılında Mısır'ın İskenderiye Limanı'na çıkarma yapan Fransa; tek amacının "İngilizlerin Akdeniz üzerindeki ticaret yolunu kapatmak" olduğunu söylemiştir. Fakat Napolyon Bonapart'ın gerçek niyetinin aslında İstanbul'u işgal etmek olduğu çok net bir şekilde görülüyor.


Bunu birkaç sebebe bağlamak mümkündür:


Öncelikle İstanbul için söylediği sözler onun bir İstanbul hayranı olduğunun ispatıdır. Bonapart'ın İstanbul için söylediği meşhur iki sözü vardır. Birincisi "Eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu." İkinci sözü ise "Aslında büyük bir soru yerinde durmaktadır: Kim İstanbul'u elinde tutacaktır?" Bu iki söz Napolyon'un İstanbul'u işgal etmek için ne kadar hevesli olduğunu açıkça göstermektedir.


Diğer yandan Napolyon, Kudüs gibi önemi çok yüksek bir şehre saldırmak yerine tersane ve liman kenti olan, kendisine daha uzak ama İstanbul'a daha yakın bir yere Akka'ya saldırıyor. Bu da aslında Bonapart'ın eğer Akka'da durdurulmasaydı İstanbul'a doğru ilerleyeceğini çok net bir şekilde göstermektedir.


Bu eserin; bütün dünyanın tanıdığı Napolyon Bonapart'a ilk yenilgisini yaşatan Cezzar Ahmet Paşa gibi büyük bir kale komutanı ve vezirin tanınmasına katkı sağlamasını ümit ederim.

Taksit Seçenekleri

30 TL
50 TL
75 TL
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit