» Edebiyat » Roman
Kodes

Kodes

Yazar
Alain Guyard
Çeviri
Nazlı Ceyhan Sümter
Yayınevi
Kolektif Kitap

ISBN
9786055029777
Basım Tarihi
Kasım 2017
Sayfa sayısı
264 sayfa
Boyutlar
13.00 x 19.00 cm

Kodes'in başkarakteri Lazare Vilain, Fransız Rivierası'nın sağlam kavgacılarından, genelev fedailerinden, soyguncularından ve katillerinden, müptezellerinden ve müptelalarından oluşan ilk ve tek felsefe okulunu kurduğunu hayal eder. Onlarla her gün Kant'ı, Marx'ı, Sokrates'i, Sartre'ı, Schopenhauer'i, erdemi, cesareti, ölümü, aşkı tartışır. Onun için "hayat yeniden lezzetlenmiş, ciddiye alınmayacak bir oyun haline gelmiştir." Ancak yanılır. Bu oyun hayatını altüst etmeye başlar ve önünü alamadığı bir karmaşanın içine sürüklenir; en kötüsü de karşı çıktığı şeyin kendisine dönüşecek olmasıdır.

Kodes Nîmes Hapishanesi'nde felsefe atölyeleri düzenlemesi için gelen teklifi hemen kabul eden bir felsefe hocasının, Lazare Vilain'in deri değiştirme hikâyesidir. Felsefeyi kodese taşımak onun için felsefeyi anayurduna geri götürmektir. Orada felsefe yalnızca "kentli entelektüelleri" ilgilendiren bir uğraş olmaktan çıkacaktır. Peki, Lazare Vilain'i harekete geçiren nedir?

"Seni canlandıran nedir, hocam? Seni, Lazare Vilain'i hayatta tutan? Bize neden bulaşıyorsun? Kimsin sen? Bunun bir eğlence olduğunu mu sanıyorsun? Hayatın bir oyun olduğunu falan... Hayır, hayat bir oyun değil... Bir savaş, bir sınıf savaşı ve benim kocam bu uğurda canını verdi (...) Sana bir şey söyleyeyim mi... Bir züppe gibi daldın bu işe; herhalde sefaletin en ön sıralarında oturmak tatlı geldi (...) Bir burjuvaya dönüşüyorsun, olan bu. Yasadışı bir burjuvasın, ama neticede bir burjuvasın."

Taksit Seçenekleri

30 TL
50 TL
75 TL
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit