» Edebiyat » Deneme
Poeturka

Poeturka
Ulus Ötesi Bir Türkçe Şiir İçin 80 Sonrası'na Eleştirel Bir Bakış

Yazar
Mehmet Yaşın
Yayınevi
Yitik Ülke Yayınları

ISBN
9786052235041
Basım Tarihi
Mart 2018
Sayfa sayısı
206 sayfa
Boyutlar
13.50 x 19.50 cm

"Mehmet Yaşın'ın önemli sorunları gündeme getirdiği kanısındayım... Değişik ülkelerde, değişik yazın ortamlarına girip çıkan bu genç şair, bizi daha önce sorun etmediğimiz konuları düşünmeye zorluyor."


-Memet Fuat

"Mehmet Yaşın'ın denemeleri, şiirindeki orjinalliğin kaynağını gösteriyor. Şimdilerde herkesin kutladığı çokkültürlülük, ulusçuluk çağında gerçek bir 'çokkültürlü' olan şairin deneyimlerinden trajik yanlarıyla öne çıkıp sorgulanıyor."


-Gregory Jusdanis


"Konu Mehmet Yaşın'ın şiiri olunca, düzyazılarıyla sürdürdüğü yan eyleminin etkisinde kalınmamış olmak ayıptır diye düşünüyorum... 'Azınlık'tan olma. Derdinin başı bu. Ama (bunu) şiirler yazarak bir ayrıcalığa dönüştürdüğünü düşünüyorum. Ayrıksı duruşundan eliyle ördüğü duvara şöyle yaslanarak bir şiir çağırışı var, bir şiir çağırışı var, insan diyor ki bundan güzel iktidar mı olur?.. Önemli olan fark edilmek burada. Susarak bile iktidar olunabilir. Mehmet Yaşın gibi bir entelektüel salt bu duruşu dolayısıyla bir iktidar olarak ışımaktadır dünyamızda."


-Gülten Akın


"Ara-yerde veya çoğul-yerde bulunmak, Mehmet Yaşın'ın şiirlerinde öne çıkan bir temaydı... başka bazı şairlere de böyle bir deneyimin ışığında bir kez daha bakıyor."


-Orhan Koçak

Taksit Seçenekleri

30 TL
50 TL
75 TL
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit