» Edebiyat » Roman » Bilimkurgu
Amatka

Amatka

Yazar
Karin Tidbeck
Çeviri
Göksu Göçhan
Yayınevi
İthaki Yayınları

ISBN
9786053758549
Basım Tarihi
Eylül 2018
Sayfa sayısı
232 sayfa
Boyutlar
13.50 x 21.00 cm

"Amatka'ya hoşgeldiniz."


Dille şekillenen bir dünyada geçen, Margaret Atwood ve Ursula K. Le Guin geleneğinde bir çıkış romanı.


Vanja, şehir hakkında bilgi toplamak için kış kolonisi Amatka'ya gönderilir. Amatka'ya adım atar atmaz bazı tuhaflıkları fark etmeye başlar: İnsanlar garip davranıyorlardır ve şehir sakinleri hükümet karşıtı düşüncelere karşı izlenmektedir.


Amatka'da kısa bir süre kalmayı planlayan Vanja, ev arkadaşı Nina'ya aşık olunca ziyaretini uzatmaya karar verir. Burada, koloninin tehlike altında olduğunu ve hükümetin bunu halkından gizlediğini öğrendiğinde kendi araştırmasına başlayacak ve kendini büyük bir tehlikenin içinde bulacaktır.


Amatka'nın distopik dünyasında insan dilinin gerçekliği değiştirme gücü vardır. Objeler, binalar ve geri kalan her şey sürekli isimlendirilip bu isimler tekrar edilmezse yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Baskıcı bir kolonide kısılı kalan Vanya'nın da lisanı kullanarak kendini özgür kılmayı arzulaması gerçekliği bile tehdit edecektir.


Zeplin'in İsveçli yazarı Karin Tidbeck ilk romanı Amatka'yla 1984'ü andıran bir dünya yaratıp toplum kontrolü, değişim korkusu, dilin gücü ve devrimler üzerine sembollerle dolu politik bir masal anlatıyor.


"Amatka harika bir kısa hikâye yazarının daha da harika bir romancı olduğunu ortaya koyuyor."


-Jeff Vandermeer


"Bu kitabı kesinlikle almalısınız."


- Ann Leckie

Taksit Seçenekleri

30 TL
50 TL
75 TL
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit
2 Taksit
4 Taksit
6 Taksit